Wyprawa do Rumunii
12 - 23 sierpień 2015

PowrótJak w tytule, planujemy grupowy wyjazd do Rumunii. Generalnie będzie to powtórka wyprawy z 2008 roku, która nie została zrealizowana zgodnie z założeniami z powodu wielkiej powodzi. Tegoroczny plan zakłada trzy etapy, w tym przejazd 700 km odcinka do Słowacji, następnie takiej samej długości trasę przez Słowację i Węgry do Rumunii. Ostatni etap to powrót podobną lub zmodyfikowaną trasą do Polski. Wyprawie towarzyszyć będzie auto zabezpieczające ekipę oraz służące dla transportu niezbędnego wyposażenia.

Pobyt w Rumunii zostanie zrealizowany przy pomocy bazy założonej u naszego przyjaciela Andrzeja Jedynaka w Nowym Sołońcu. Tam spędzimy całe 7 dni, a przewidywane koszty zakwaterowania razem z wyżywieniem zostały skalkulowane na poziomie 15 euro za jeden dzień na osobę. Jest to bardzo atrakcyjna cena zważywszy na rosnącą rangę Rumunii na europejskim rynku turystycznym.

Spośród atrakcji, jakie mogą stać się celem wycieczki będzie przejazd Drogą Transfogarską, która pnie się na długości 150 km osiągając wysokość 2000 mnpm!. Organizatorzy przewidują również odwiedziny licznych tutaj i atrakcyjnych monastyrów, czyli klasztorów prawosławnych.

Kolejnymi atrakcjami będą Czerwone Jezioro i Wąwóz Bicaz położone na drodze ku "polskiej Bukowinie". Lecz na tym nie koniec, gdyż 15 sierpnia mamy zamiar odwiedzić miejscowość Kaczyka na Bukowinie, zamieszkałą przez liczną polską wspólnotę. Corocznie Kaczyki stają się celem sierpniowych pielgrzymek za przyczyną tamtejszego sanktuarium maryjnego.

Zapisy na wyprawę prosimy kierować do Mariana Jędrzejaszka i Jurka Kozery, do końca czerwca br.

* * *

Komunikat 16.07.2015

Chętni na wyjazd wpłacają zaliczkę w wysokości 100 euro na rezerwację hotelu. Brak wpłaty do dn. 23.07.2015 będzie traktowany równoznacznie, jako rezygnacja z wyjazdu!

* * *

Komunikat 03.08.2015

W piątek 7.08.2015 o godz. 19:00 w Klubie odbędzie się ostatnie zebranie organizacyjne przed wyjazdem. Obecność wszystkich uczestników obowiązkowa!

* * *

Komunikat nadzwyczajny!

Możemy już podać szczegółowy plan wyjazdu wzbogacony o dodatkowy element wizyty w mieście Sighisoara położonym w Siedmiogrodzie.

Średniowieczne miasto w Transylwanii (Foto archiwum)

W wieku XII niemieccy osadnicy i handlarze zwani przez miejscowych Sasami zostali sprowadzeni ok. 1191 r. do Siedmiogrodu przez króla Węgier, by zasiedlić i bronić granic królestwa. Miasto przed 1280 rokiem nazywało się z łaciny Castrum Sex, później Niemcy nazwali je Schespurch. W 1337 Sighisoara stała się domeną królewską i otrzymała prawa miejskie w 1367 roku jako Civitas de Segusvar.

Średniowieczne miasto w Transylwanii (Foto archiwum)

Miasto odgrywało ważną rolę na rubieżach Europy Środkowej przez kilka stuleci. Sighisoara stała się jednym z najważniejszych miast Siedmiogrodu (Transylwanii), odwiedzanym przez rzemieślników z całego cesarstwa. Niemieccy rzemieślnicy dominowali w gospodarce miasta do tego stopnia, że sami zbudowali fortyfikacje obronne. Szacuje się, że między XVI i XVII stuleciem w Sighisoarze istniało 15 gildii i 20 cechów rzemieślniczych. W Sighisoarze mieszkał też barokowy rzeźbiarz Elias Nicolai. Książę Wołoszczyzny Wład Diabeł bił tutaj monety oraz wydał pierwszy dokument zawierający rumuńską nazwę Sighisoara. Miasto było też siedzibą Jerzego Rakoczego, wybranego księciem Siedmiogrodu i królem Węgier w 1629 r.

Średniowieczne miasto w Transylwanii (Foto archiwum)

Sighisoara przecierpiała okupację turecką, pożary i zarazy w XVII i XVIII wieku. Niedaleka równina Albeşti była miejscem bitwy pod Sighisoarą, gdzie rewolucyjna armia węgierska pod wodzą Józefa Bema została pokonana przez armię rosyjską dowodzoną przez Ludersa w dniu 31.07.1849 r. Po I wojnie światowej Sighisoara przeszła w wyniku rozpadu Austro-Węgier w granice Królestwa Rumunii. Tyle opisu na podstawie Wikipedii), a poniżej szczegółowy plan wyjazdu:

12.08. - wyjazd o godz. 6:00 ze stacji paliw BP. Trasa Piła - Muszyna z noclegiem w Muszynie
13.08. - trasa Muszyna - Nowy Sołoniec
14.08. - Nowy Sołoniec i okolice
15.08. - wyjazd do sanktuarium maryjnego w Kaczykach. Tamteż pieczenie barana.
16.08. - Nowy Sołoniec i okolice
17.08. - trasa Nowy Sołoniec - Sighisoara (Siedmiogród) ok. 320 km z noclegiem
18.08. - powrót z Sighisoara do Nowego Sołońca "Drogą Transfogarską" ok. 730 km
19.08. - Nowy Sołoniec i okolice
20.08. - trasa Nowy Sołoniec - wąwóz Bicaz do Czerwonego Jeziora i powrót do Nowego Sołońca ok. 400 km
21.08. - Nowy Sołoniec - rekreacja
22.08. - trasa powrotna Nowy Sołoniec - Muszyna. Nocleg w Willi Trela w Muszynie
23.08. - cd. trasy powrotnej Muszyna - Piła

* * *

Komunikat 12.08.2015

Dzisiejszego ranka o godz. 6:00 zaplanowano wyjazd naszych motocyklistów. Prawdopodobnie miało to miejsce, bo nikt nie zaprzeczył realizacji wcześniejszych planów. Nikt też nie potwierdził, ale należy przyjąć pomyślny rozwój wypadków...

* * *

Komunikat 17.08.2015

Prośba o potwierdzenie pobytu na Rumunii skierowana do jednego z uczestników wyprawy została wysłuchana! Rafał Broda ze Szczecinka wysłał fotografię i jednocześnie potwierdził, że wszystko jest w porządku i wraca(-ją) w niedzielę - jak można się domyślać 23 sierpnia.

Jesteśmy wdzięczni za pierwszą oznakę życia i jednocześnie gotowi zadeklarować zwrot kosztów kolejnych wiadomości, bo póki co nie możemy narzekać na ich nadmiar. Jeśli to kwestia ekonomiczna, to pół biedy! Gorzej w przypadku braku sił lub umiejętności operowania nowoczesnymi smartfonami, które po coś się ze sobą bierze. No chyba, żebyśmy popełniali omyłkę w szacowaniu potencjalnych możliwości całego składu tej wycieczki - (póki co) widma!

* * *

Komunikat 18.08.2015

W końcu dotarły kolejne zdjęcia, jako dowód udanej wyprawy. Zarówno otoczenie, jak również uśmiechnięte twarze świadczą o dużym zadowoleniu. Wyrażamy dozgonną wdzięczność za utulenie w żalu pozostawionych samopas w kraju kolegów, którzy mogą jedynie pomarzyć o takim luksusie. Życzymy naszym kompanom nieskończenie dobrych wrażeń z następnych dni pobytu i równie fantastycznej pogody! Kliknięcie na obrazek ujawni zdjęcie w większym rozmiarze.

Niestety, nie otrzymaliśmy informacji gdzie zostały uwiecznione powyższe obrazki, a widoki wody, podwórka z polską flagą czy baranich skór mogą przywodzić na myśl wiele miejsc łącznie z Zakopanem i nieodłącznym Morskim Okiem, choć bez wątpienia jest to jednak docelowa Rumunia.

* * *

Komunikat 23.08.2015

Wyprawa zakończyła się sukcesem! Uczestnicy powrócili w komplecie do Polski, a potwierdzają to Rafał Broda i Marian Jędrzejaszek widziani tuż po przyjeździe. Na taki epilog nie złożył się, niestety, pech dwóch motocyklistów pozbawionych w trakcie podróży swoich maszyn z powodu awarii w jednym przypadku oraz spalenia motocykla w drugim. Szczęśliwie obu kierowcom nic się nie stało i wrócili towarzyszącym ekipie samochodem.

* * *

Ciąg dalszy nastąpi...
Na górę
>